Adwent, czyli czas wielkiego oczekiwania
07.03.2022
Radosny czas świąt Bożego Narodzenia poprzedzony jest przez adwent. Czym dokładnie jest adwent, ile dni trwa i jakie są najważniejsze symbole z nim związane? Poniżej kilka informacji. Zachęcamy do lektury!
Adwent co to?
Warto zacząć od wyjaśnienia, czym jest adwent. Adwent, z łacińskiego advenio, oznacza przychodzić i w tradycji chrześcijańskiej jest czasem oczekiwania na narodziny Chrystusa. Zaleca się, aby czas adwentu poświęcić na oczyszczenie serca, refleksję i pokutę. Wiele osób w tym okresie rezygnuje ze spotkań towarzyskich, z jedzenia słodyczy i innych przyjemności.
Zgodnie z tradycją kościoła katolickiego, wyróżniamy dwa okresy adwentu:
- od początku adwentu do 16 grudnia ‒ oczekiwanie na powtórne przyjście Chrystusa, czyli na paruzję
- od 17 grudnia do 24 grudnia ‒ czas przygotowań na narodzenie Dzieciątka Jezus
Kiedy zaczyna się adwent?
Kiedy zaczyna się adwent? Dzień, w którym rozpoczyna się adwentu jest dniem ruchomym, przypada na 4 niedzielę przed Bożym Narodzeniem - rozpoczyna nieszporami a kończy o zmierzchu 24 grudnia. Adwent trwa od 23 do 28 dni.
Czas Adwentu 2020
Kiedy rozpocznie się adwent w 2020 roku? W 2020 roku początek adwentu przypada na 29 listopada, jest to 334 dzień i 48 tydzień roku. W roku 2021 adwent rozpoczniemy 28 listopada, w 332 dniu i 47 tygodniu roku.
Adwent - symbole
Z adwentem związane są różnego typu symbole i tradycje, które z nich uchodzą za najpopularniejsze?
1.Kalendarz adwentowy
Kalendarze adwentowe cieszą się ogromnym powodzeniem wśród najmłodszych. Kalendarz umożliwia wielkie odliczanie od 1 do 24 grudnia. Kalendarium to 24 okienka - każdego dnia dziecko otwiera jedne dzrwiczki, za okienkiem czeka na malucha niespodzianka, najczęściej smakołyk ‒ czekoladka lub cukierek.
Taki kalendarz możemy zakupić lub wykonać samodzielnie. Oczywiście dostępne są również kalendarze adwentowe dla dorosłych.
2. Wieniec adwentowy
Wieniec adwentowy zazwyczaj wykonany jest z gałęzi świerku, sosny, choinki lub innych drzew iglastych. W kręgu ustawia się cztery świece ‒ w każdą niedzielę adwentu zapalamy jedną świecę. Krąg symbolizuje nieskończoność, zieleń - odradzające się życie, 4 palące się świece świadczą o bliskości przyjścia Chrystusa. Własne znaczenie ma również każda ze świec:
- Świeca 1 ‒ przebaczenie nieposłuszeństwa Adamowi i Ewie
- Świeca 2 ‒ symbol wiary Narodu Izraelskiego oraz wdzięczność za dar Ziemi Obiecanej
- Świeca 3 ‒ radość króla Dawida, który zjednoczył się z Bogiem
- Świeca 4 ‒ nauczanie proroków i zapowiedź przyjścia Mesjasza.
3. Roraty i lampiony
Roraty to wieczorna msza święta odprawiana ku czci Marii Panny. Roraty odprawiane są na pamiątkę zwiastowania archanioła Gabriela, który obwieścił Maryi, że zostanie Matką Syna Bożego. Na roraty maluchy i młodzież uczęszczają z lampionami - najczęściej przygotowanymi własnoręcznie.
Podsumowanie
Adwent rozpoiczyna się w czwartą niedzielę przed Bożym Narodzeniem i trwa do 24 grudnia. Początek adwentu jest więc świętem ruchomym. Okres adwentu powinien być przepełniony refleksją ‒ wielu w tym okresie rezygnuje z imprez i spotkań towarzyskich. Wśród symboli i zwyczajów adwentowych wymienić możemy kalendarz adwentowy, wieniec z 4 świecami czy uczęszczanie na roraty.