Kiedy ubrać choinkę?
03.03.2022
Święta Bożego Narodzenia to oczywiście wielkie ubieranie choinki. Tradycja nakazuje, aby choinkę dekorować 24 grudnia, czyli w wigilijny poranek. W wielu domach świąteczne drzewko ubierane jest o wiele wcześniej.
Co warto wiedzieć na ten temat? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!
Ubieranie choinki ‒ tradycja
Tradycja ubierania choinek narodziła się w Alzacji. Do Polski choinki przywędrowały za sprawą niemieckich protestantów na przełomie XVIII i XIX wieku. Początkowo ów zwyczaj pielęgnowano wyłącznie w miastach, z czasem jednak stał się popularny w całej Polsce.
Zgodnie z tradycją, choinkę powinno się ubierać w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia. Dekorowanie świątecznego drzewka przed uroczystą wieczerzą jest doskonałym zwieńczeniem wielkich przygotowań i otwiera okres świąteczny. Strojenie drzewka dla wielu ‒ a w szczególności dla najmłodszych, jest długo wyczekiwanym czasem i często dostarcza mnóstwa pozytywnych emocji.
Kiedy stroimy choinkę?
Choć tradycja nakazuje, aby choinkę stroić 24 grudnia, większość osób robi to o wiele wcześniej. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele, przede wszystkim, domownicy chcą cieszyć się choinką na długo przed wigilią. Udekorowane drzewko sprawia, ze każdy czuje magię świąt, a w domu, mieszkaniu, gabinecie bądź biurze panuje wyjątkowy klimat.
To nie koniec, w wigilijny poranek ogromna większość osób jest bardzo zabiegana. Niektórzy idą tego dnia do pracy, inni zajęci się sprzątaniem, przygotowywaniem świątecznych dań, oczekiwaniem na gości i wieloma innymi czynnościami. Wszystko to sprawia, że na ubieranie drzewka może po prostu zabraknąć czasu. Właśnie dlatego w sporej większości domów choinka ubierana jest wcześniej ‒ w wielu przypadkach już na początku grudnia, na przykład w mikołajki.
Świąteczne drzewko o czym pamiętać?
Podczas ubierania choinki, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Poniżej garść wskazówek:
- Jeśli planujemy kupno żywego drzewka, pamiętajmy, aby ubrać je z niewielkim wyprzedzeniem, tak, aby do świąt Bożego Narodzenia nie pogubiło igieł.
- W przypadku żywej choinki ważne jest miejsce, w którym ustawimy drzewko, nie powinno znajdować się ono w pobliżu źródła ciepła - a więc grzejnika bądź kominka.
- Ubieranie choinki najlepiej rozpocząć od założenia światełek.
- Na samej górze choinki najlepiej umieścić najmniejsze bombki, a na dole większe.
- Łańcuchy choinkowe zawsze zakładamy na końcu
Ozdoby choinkowe
Jak choinka, to oczywiście ozdoby choinkowe. Czy wiecie, że takie ozdoby mają swoją symbolikę? Poniżej kilka informacji na ten temat:
- Gwiazda betlejemska ‒ na czubku choinki umieszczana zazwyczaj jest gwiazd betkejemska, ma ona wskazywać drogę wszystkim, którym nie udało się dotrzeć na wieczerzę.
- Bombki ‒ dawniej na choinkach zawieszano jabłka, które symbolizowały rajską jabłoń, a co więcej, miały zapewnić domownikom zdrowie i urodę. Z czasem owoce zostały zastąpione przez bombki.
- Orzechy ‒ na choince warto zawiesić kilka orzechów. Zgodnie z tradycją orzechy mają zapewnić domownikom dobrobyt.
- Światełka ‒ na choince nie może zabraknąć światełek. Światełka symbolizują Wielką Światłość czyli Dzieciątko Jezus.
- Aniołki ‒ figurki aniołków symbolizują anioły, które mają opiekować się domem.
- Dzwoneczki ‒ zawieszone na swiątecznym drzewku dzwoneczki to gwarancja wielu dobrych nowin w nadchodzącym roku.
Dlaczego ubieramy choinkę?
Chociaż ubieranie choinki to znana i przekazywana z pokolenia na pokolenie tradycja, niewiele osób wie, dlaczego stroimy drzewko i czego jest ono symbolem. Już wyjaśniamy!
Zielone drzewo, symbolizuje siłę i odrodzenie, nawiązuje do raju, z którego wypędzeni zostali Adam i Ewa. Nie tracące igieł choinki symbolizują także nieprzemijające życie.
Podsumowanie
Ubieranie choinki to jedna z najpopularniejszych świątecznych tradycji. Przed laty choinkę ubierano dopiero w wigilijny poranek, czyli 24 grudnia. Od tej pory jednak wiele się zmieniło i w większości domów świąteczne drzewko udekorowane jest już na początku grudnia, często w mikołajki.