Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści
🧝🏻Elfy rozdają -10% na WSZYSTKO! 🔥 Ważny do 03.12. Kod ELF10

Kolęda - jak się przygotować

07.03.2022

Po świętach Bożego Narodzenia w każdej parafii odbywa się kolęda. Podczas kolędy księża mogą  zobaczyć, jak żyją parafianie, udzielić im duchowego wsparcia, porozmawiać. 

Czym dokładnie jest kolęda, jak się do niej przygotować? Poniżej podstawowe informacje na ten temat. Zachęcamy do lektury! 

Co to jest kolęda? 

Kolęda to, mówiąc najprościej, wizyta duszpasterska w domach parafian. Ksiądz odwiedza wiernych w ich domach, błogosławi i świeci dom, rozmawia o troskach życia codziennego. W kolędzie biorą udział wszyscy domownicy. Kolęda nie trwa długo, zazwyczaj około 15-20 minut. 

Jak przygotować się do kolędy? 

Kolęda nie wymaga specjalnych przygotowań, warto jednak założyć nieco bardziej odświętny strój i zadbać o to, by w domu był porządek. Kolejną kwestią, o której powinniśmy pamiętać, jest przygotowanie stołu. Na czas wizyty księdza wyłączone powinny być radio i telewizor. Kapłana powinniśmy przyjmować w skupieniu. Księdzu możemy zaproponować coś do picia, na przykład kawę, herbatę bądź wodę, a nawet coś do jedzenia. 

koleda

Jak przygotować stół do kolędy? 

Na kolędę trzeba w odpowiedni sposób przygotować stół. Warto zrobić to odpowiednio wcześnie, tak, aby ksiądz nie musiał czekać, aż wszystko zorganizujemy. Na stole, najlepiej przykrytym białym obrusem, powinny znaleźć się: 

  • krzyż
  • świece
  • woda święcona
  • kropidło 
  • Biblia

Jeśli z jakiś względów nie mamy wody święconej, możemy przygotować zwykłą wodę i na początku kolędy poprosić księdza o pobłogosławienie. 

Jeśli w domu mieszkają dzieci i mlodzież, przygotowuą zeszyty od religii i proszą księdza o wpis z kolędy. 

koleda

Jak przebiega kolęda?

  1. Ksiądz, wchodząc do domu, mówi: Pokój temu domowi, odpowiadamy: I wszystkim jego mieszkańcom. 
  2. Ksiądz podchodzi do stołu, zapala świece, wykonuje znak krzyża i rozpoczyna modlitwę.
  3. Po wspólnej modlitwie ksiądz błogosławi dom i jego domowników słowami: 

„Pobłogosław Panie, Boże Wszechmogący, to mieszkanie, aby w nim trwały: zdrowie i czystość, dobroć i łagodność oraz wierność w wypełnianiu Twoich przykazań; aby zawsze składano Ci dzięki. A błogosławieństwo Twoje niech pozostanie na tym miejscu i nad jego mieszkańcami teraz i na zawsze. Amen”.

4. Następnie ksiądz kropi wodą święcona dom i domowników i wypowiada słowa: 

“Niech to mieszkanie i wszystkich w nim mieszkających błogosławi Bóg Ojciec i Syn i Duch Święty. Amen”.

5. Pokropieni wodą święconą domownicy powinni uczynić znak krzyża i powiedzieć Amen.

6. Po błogosławieństwie przychodzi czas na rozmowę. Rozmowa dotyczyć może każdego tematu, szkoły, pracy, aktualnej sytuacji życiowej.

7. Po rozmowie ksiądz żegna się z domownikami i odchodzi do kolejnego domu.

8. Często księża zostawiają w domach obrazki święte oraz cukierki.

9. Mieszkańcy domów jednorodzinnych często doprowadzają księdza do sąsiada. 

Podsumowanie 

Kolęda odbywa się po świętach Bożego Narodzenia. Jest to wizyta kapłana w domach wiernych. W czasie kolędy ksiądz modli się wspólnie z rodziną, błogosławi dom, rozmawia o troskach dnia codziennego. Na czas kolędy należy w odpowiedni sposób przygotować stół, konieczne są świece, krzyż, woda święcona i kropidło. Jeśli nie mamy wody święconej, przygotować możemy zwykła i poprosić księdza o pobłogosławienie. 

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
🧝🏻Elfy rozdają -10% na WSZYSTKO! 🔥
Oferta ważna do 03.12
Wklej kod w koszyku aby dodać zniżkę