Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści

Porównanie postaci: Gwiazdor kontra Święty Mikołaj - kim są i czym się różnią?

05.09.2024

Święta Bożego Narodzenia to czas pełen magii i radości. Ale, tradycje związane z tym świętem, w zależności od regionu i kraju, różnią się od siebie. W naszym artykule skupimy się na dwóch postaciach związanych z okresem bożonarodzeniowym: na Świętym Mikołaju i Gwiazdorze. Choć zarówno Święty Mikołaj, jak i Gwiazdor, przynoszą dzieciom prezenty, różnią się od siebie pod wieloma względami. W poniższym artykule omówimy, kim są Gwiazdor i Święty Mikołaj oraz jakie są kluczowe różnice między nimi. Zachęcamy do lektury.

Święty Mikołaj – ikona światowych świąt

Święty Mikołaj, w kulturze anglosaskiej znany również jako Santa Claus, to postać znana na całym świecie. Współczesny wizerunek Mikołaja, ukształtował się głównie w XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Jeśli jednak chcielibyśmy poznać historię Mikołaja, musielibyśmy wrócić do opowieści o żyjącym w średniowieczu biskupie z Miry (dzisiejsza Turcja).

Święty Mikołaj - pochodzenie i historia

Święty Mikołaj żył w IV wieku. Urodził się w zamożnej rodzinie, był jedynakiem i niestety, szybko został sierotą. Znany był z tego, że zawsze pomagał biednym i potrzebującym. Na ten temat krąży wiele legend. Mikołaj zdecydował, że chce poświęcić życie Bogu, został księdzem, a potem biskupem.

Wygląd i cechy charakterystyczne

Święty Mikołaj najczęściej przedstawiany jest jako uśmiechnięty, dobroduszny mężczyzna z długą, białą brodą. Ubrany jest w czerwony płaszcz obszyty białym futrem, czerwone spodnie i czapkę z pomponem. Jest symbolem hojności i radości. Co roku, w nocy z 24 na 25 grudnia, Mikołaj wyrusza saniami, aby dostarczyć prezenty dzieciom na całym świecie - wchodzi do domów przez komin i zostawia upominki pod choinką.

Gwiazdor – postać o lokalnym znaczeniu

Gwiazdor to postać znana w Wielkopolsce, na Pomorzu i Kujawach. Gwiazdor także rozdaje upominki, ale przedstawiany jest w inny sposób niż Mikołaj, związana jest z nim także inna historia.

Pochodzenie i historia

Gwiazdor to postać wywodząca się z dawnych, pogańskich tradycji, które przetrwały w ludowej kulturze Polski. Sama nazwa nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, którą kolędnicy nosili na kiju, kiedy odwiedzali okoliczne domy. Gwiazdor często przychodził w towarzystwie innych postaci, takich jak Diabeł, Anioł czy kolędnicy.

W wielu regionach Polski, Gwiazdor nie tylko rozdawał prezenty, ale oceniał, czy dzieci były grzeczne, pytał o dobre uczynki i modlitwę.

Wygląd i cechy charakterystyczne

Gwiazdor ma surowszy wygląd niż Święty Mikołaj. Tradycyjnie, przedstawiany jest jako postać ubrana w długi, ciemny płaszcz, często futrzany, z wysokimi butami i charakterystyczną czapką. Zazwyczaj nosi torbę z prezentami, a także kij, którym symbolicznie „karci” niegrzeczne dzieci. Gwiazdor, podobnie, jak Mikołaj ma długą siwą brodę. Zdarza się, że twarz Gwiazdora jest ukryta za maską lub jest umazana sadzą, co nadaje mu bardziej tajemniczy i groźny wygląd.

Podczas wizyt Gwiazdor nie tylko rozdaje prezenty, ale często pyta dzieci o ich zachowanie, a nawet sprawdza, czy potrafią wyrecytować modlitwę lub kolędę. Grzeczne dzieci otrzymują upominki, natomiast mniej posłuszne mogą liczyć na symboliczne „wymierzanie sprawiedliwości” w postaci rózgi.

Podsumowanie

Gwiazdor i Święty Mikołaj to postacie, które odgrywają kluczowe role w świątecznych tradycjach, choć ich pochodzenie, wygląd i symbolika różnią się od siebie. Święty Mikołaj jest postacią popularną na całym świecie, która kojarzy się z radością i magią Bożego Narodzenia. Gwiazdor natomiast jest symbolem dawnych, ludowych tradycji Polski, przypominających o znaczeniu moralności i odpowiedzialności.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
Ta strona wykorzystuje pliki cookie Więcej›. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich zapis na tym urządzeniu. Możesz to zmienić w swojej przeglądarce.