Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści
🧝🏻Elfy rozdają -10% na WSZYSTKO! 🔥 Ważny do 03.12. Kod ELF10

Historia Świętego Mikołaja

30.11.2022

Staruszek w czerwonym kubraku, dostarczający dzieciom prezenty saniami ciągniętymi zaprzęg reniferów. Większość osób postać Mikołaja wyobraża sobie właśnie tak. Niewielu jednak słyszało, że Mikołaj został biskupem Miry, że urodził się w bardzo zamożnej rodzinie, że swoimi modlitwami wiele zdziałał.
Co więc warto wiedzieć o Świętym Mikołaju? Jaka jest prawdziwa historia, lubianego przez wszystkich Świętego?

Prawdziwa historia świętego Mikołaja

Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Urodził się około 270 roku w mieście Patara w Licji, w zamożnej, pobożnej rodzinie. Był długo wyczekiwanym dzieckiem. Niestety, szybko został sierotą. Mikołaj wiódł skromne życie, pomagał potrzebującym, angażował się w ich problemy. Po śmierci rodziców cały majątek rozdał ubogim.

Jak układało się dalsze życie Świętego? Mikołaj wstąpił do seminarium i rozpoczął życie kapłańskie. Za sprawą objawiania udał się do Miry i tam wybrany został biskupem. Mieszkańcy Miry doceniali jego pobożność, chęć niesienia pomocy, troskę o każdego człowieka.

Historia Mikołaja: pomoc ubogim i potrzebującym - legendy i opowieści

Życie świętego Mikołaja z Miry obfitowało w wiele ciekawych historii. Opowieści o jego dobrych uczynkach i modlitwach znane są do dziś.

Jedna z legend głosi, że Święty Mikołaj, by pomóc potrzebującym, osobiście udał się do cesarza Konstantyna I Wielkiego. Cesarz Konstantyn I Wielki skazał, za drobne wykroczenia, trzech młodzieńców z Miry na karę śmierci. Mikołaj poprosił cesarza, aby ten ich ułaskawił. Cesarz przychylił się do próśb.

Biskup uratował swoją modlitwą rybaków, gdy na morzu szalał sztorm. Ponadto, w czasie zarazy, jaka zapanowała w jego rodzinnych stronach, usługiwał chorym z narażeniem własnego życia.

Jedną z popularniejszych historii jest ta o trzech córkach. Pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy biskup dowiedział się o tym, chciał pomóc - nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Monety wpadły do pończoch i trzewików, które owe córki umieściły przy kominku. Pomoc uchroniła kobiety od tragicznego losu.

Zwyczaj wystawiania obuwia czy wieszania skarpet przy kominku nawiązuje właśnie do historii o trzech córkach.

Kult Świętego

Kult Mikołaja w Polsce jest wiecznie żywy. Pod wezwaniem św. Mikołaja z Miry znajduje się ponad 300 kościołów i katedr, najbardziej okazałe to te w Gdańsku i Elblągu. Mikołaj znany jest nie tylko w naszym kraju - ku jego czci budowano kaplice i bazyliki już wieki temu, i to w różnych zakątkach świata.

Wizerunek Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj jest postacią, którą zna każde dziecko. Gdy zbliżają się mikołajki lub Boże Narodzenie, ozdoby z Mikołajem widoczne są w sklepach, na posesjach prywatnych, w centrach handlowych. Widzimy starszego dziadka z długą, śnieżnobiałą brodą, ubranego w czerwony płaszcz i czapkę z białym pomponem. Taki wizerunek Mikołaj znany jest od 1930 roku.

Taki wizerunek wykreowany został przez znany koncern w 1930 roku. W ikonografii święty Mikołaj przedstawiany jest zupełnie inaczej. Święty ubrany jest w strój biskupa rytu łacińskiego lub greckiego, zazwyczaj jedną ręką wykonuje gest błogosławieństwa, a w drugiej trzyma księgę. Atrybutami Mikołaja są między innymi trzy jabłka, trzy sakiewki, troje dzieci, kotwica lub okręt.

Wspomnienie Świętego Mikołaja

Wspomnienie Świętego Mikołaja obchodzimy 6 grudnia, są to mikołajki. Właśnie tego dnia Mikołaj po cichutku wsuwa prezenty pod poduszę, wkłada je do skarpet lub do butów. Dzieci zawsze z niecierpliwością wyczekują tego dnia.

W zależności od regionu Polski prezenty roznoszą Święty Mikołaj, Aniołek, Dziadek Mróz, a nawet Dzieciątko Jezus. 

6 grudnia obchodzimy także rocznicę śmierci Mikołaja. Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia 345 lub 352 roku. Jego ciało pochowano w Mirze, jednak 1000 lat później przewieziono je do Włoch. Do dziś relikwie Świętego znajdują się we włoskim mieście Bari.

Mikołaj był postacią, która wnosiła wiele dobra w życie innych. Jego zadaniem było niesienie bezinteresownej pomocy ubogim, stąd także jego pamięć kultywowana jest do dziś. 

 

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
🧝🏻Elfy rozdają -10% na WSZYSTKO! 🔥
Oferta ważna do 03.12
Wklej kod w koszyku aby dodać zniżkę