Święta bożego narodzenia we Francji
08.03.2022
Mimo że święta Bożego Narodzenia we Francji wywodzą się z tej samej tradycji bożonarodzeniowej, co w Polsce, są one obchodzone nieco inaczej. W kraju tym nie przestrzega się Adwentu, nie ma też w zasadzie okresu okołoświątecznego. Jest natomiast kilka typowych zwyczajów, które popularne są jedynie w tym kraju. W jaki sposób wyglądają Święta Bożego Narodzenia we Francji? Zapraszamy do przeczytania artykułu.
Święta we Francji
Jeśli chodzi o typowo religijny aspekt Świąt Bożego Narodzenia, Francja raczej nie świętuje tego wydarzenia w ten sposób. Nie przestrzega się tam Adwentu, jedyny akcent „okołoadwentowy” związany jest ze zjadaniem czekoladek z popularnego kalendarza. Francuzi bardzo rzadko śpiewają kolędy, nie łamią się opłatkiem, nie dzielą też żadnym innym przysmakiem, który by go zastępował, jak na przykład w Hiszpanii, mieszkańcy dzielą się Turronem.
We Francji świętuje się tylko w wigilię oraz pierwszy dzień świąt. Co ciekawe, nie obchodzi się także drugiego dnia świąt, rodzina spotyka się zazwyczaj 25 grudnia, aby wspólnie zjeść posiłek i porozmawiać. Typowej, rodzinnej pasterki o północy również nie ma. Kościoły we Francji w wigilię i Boże Narodzenie otwarte są cały czas, można udać się na jedną z organizowanych w ciągu dnia mszy.
Tradycje bożonarodzeniowe we Francji
W większości francuskich domów stoi oczywiście choinka, jednak ma ona charakter dla większości symboliczny. Co ciekawe, we Francji podobnie, jak w Stanach Zjednoczonych, prezenty otwiera się dopiero w pierwszy dzień świąt, czyli w dniu Bożego Narodzenia. Jedynym akcentem religijnym, jaki kultywują Francuzi, jest oczywiście zwyczaj przygotowywania tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej. Sporą popularnością cieszą się te makiety w katedrze Notre Dame, gdzie co roku przyjeżdża podziwiać je wielu turystów z różnych krajów. Duże znaczenie dla Francuzów mają również jarmarki bożonarodzeniowe, a także popularne jasełka.
Świąteczne potrawy we Francji
Jak można się spodziewać, potrawy świąteczne we Francji wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce. Popularnym daniem jest oczywiście indyk, który podawany jest z kasztanami. Ponadto Francuzi serwują również kawior, pasztet z gęsich wątróbek, wędzonego łososia, ostrygi oraz ślimaki i inne tradycyjne francuskie potrawy.
Jednym z ciekawszych dań podawanych podczas Bożego Narodzenia jest przystawka przygotowywana we wydrążonym bochenku chleba. W środku tego chleba znajdują się mini kanapeczki stworzone oczywiście z miąższu bochenka posmarowane różnymi pastami. Goście mogą częstować się i próbować różnych smaków.
Francuzi spożywają również podczas Świąt Bożego Narodzenia tak zwany Buche de Noel, czyli tradycyjny we Francji deser w kształcie gałęzi drewna. Jego nietypowa forma nawiązuje do dawnego zwyczaju, kiedy wrzucono jeszcze do kominka gałęzie, aby goście mogli ogrzać się i spożywać ciepły posiłek. Co więcej, te same gałęzie wcześniej przyozdabiano i święcono, co gwarantowało dobrobyt, zdrowie i szczęście danej rodzinie.
Nie da się ukryć, że polskie bożonarodzeniowe tradycje są o wiele silniejsze niż te panujące we Francji. Osoby z Polski mieszkające na stałe w tym kraju, mogą jednak cieszyć się z typowych ozdób świątecznych, ponieważ już na początku grudnia miasta zostają pięknie przystrojone, a na rynku w dużych miejscowości zostaje postawiona sporych rozmiarów choinka.
Święta we Francji znacznie różnią się od tych, które panują w Polsce. Mimo że tradycje religijne nie są w tym kraju aż tak mocno kultywowane, świąteczny duch nie gaśnie! Francuzi dużą wagę przywiązują do ozdób, a także do przygotowywania lokalnych potraw świątecznych. Jak niemal w każdym kraju, tam również pojawiają się typowe, francuskie, świąteczne potrawy, jak na przykład Buche de Noel.