Symbole Świąt Bożego Narodzenia
08.03.2022
Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, na który z niecierpliwością czekają zarówno najmłodsi, jak i nieco starsi. Z Bożym Narodzeniem związane są różnego typu tradycje i symbole, wymienić tutaj możemy oczywiście ubieranie choinki czy łamanie się opłatkiem‒ o jakich jeszcze świątecznych rytuałach warto pamiętać i co one oznaczają? Zachęcamy do lektury!
Najpopularniejsze zwyczaje bożonarodzeniowe
Wśród najpopularniejszych bożonarodzeniowych symboli i zwyczajów wymienić możemy takie, jak:
1. Pierwsza gwiazdka na niebie
Zgodnie z Ewangelią św. Marka, Gwiazda Betlejemska zaprowadziła Trzech Króli ‒ Kacpra, Melchiora i Baltazara, do Betlejem. Na pamiątkę tego wydarzenia wypatrujemy - zazwyczaj robią to najmłodsi członkowie rodziny, pierwszej gwiazdki. Pierwsza gwiazdka symbolizuje, że można już rozpocząć celebrowanie świąt Bożego Narodzenia - wtedy rodzina zasiada do wigilijnej wieczerzy.
2. Drzewko świąteczne, czyli choinka
Tradycja ubierania choinki w polskich domach sięga początku XIX wieku. Na kilka dni, a nawet tygodni przed wigilią, niemal w każdym domu ubierane jest świąteczne drzewko. Wymienione drzewko jest symbolem życia i odradzania się. Nie bez znaczenia są również ozdoby choinkowe:
- światełka ‒ odstraszanie złych mocy
- orzechy ‒ dobrobyt, powodzenie
- jabłka (dziś zastępowane przez bombki) ‒ zdrowie i witalność
- łańcuch ‒ symbol rodzinnych więzi, choć według niektórych źródeł symbol węża kusiciela
- gwiazda na czubku ‒ ma wskazywać światło osobom, które nie mogły dotrzeć na wigilię.
3. Czytanie fragmentu Ewangelii
W tradycji chrześcijańskiej przed rozpoczęciem wieczerzy następuje odczytanie fragmentu Ewangelii dotyczącego narodzin Jezusa.
4. 12 potraw
Nie bez znaczenia jest liczba dań, które znajdą się na wigilijnym stole. 12 potraw ma symbolizować 12 apostołów, którzy zasiadali z Jezusem podczas ostatniej wieczerzy. Niektóre ze źródeł wskazują natomiast, że podczas wieczerzy powinna być serwowana nieparzysta liczba potraw.
5. Sianko pod obrusem
Tradycja nakazuje, aby pod obrusem umieścić trochę sianka. Sianko symbolizuje żłobek, w którym leżało Dzieciątko Jezus.
6. Opłatek
Jednym z najważniejszych symboli świątecznych jest dzielenie się opłatkiem. Łamanie się opłatkiem z bliskimi symbolizuje przebaczenie dawnych win i pojednanie.
7. Nakrycie dla niespodziewanego gościa
Zgodnie z tradycją na stole powinno znajdować się jedno nakrycie więcej. Dodatkowy talerz ma symbolizować osoby, które nie mogą już zasiąść z nami przy wigilijnym stole ‒ zarówno osoby zmarłe, jak i te, które z jakiś powodów nie mogły dotrzeć na wieczerzę.
8. Kolędowanie
Po wieczerzy wigilijnej wiele rodzin rozpoczyna wspólne kolędowanie. Śpiewanie kolęd to piękna tradycja, która zbliża do siebie rodzinę. Treści najpopularniejszych kolęd bez trudu znajdziemy w internecie.
9. Jemioła
W wielu domach zawiesza się jemiołę, zgdonie z tradycją para, która pocałuje się pod jemiołą będzie żyć w szczęściu i miłości.
10. Wręczanie prezentów
W święta Bożego Narodzenia wręczamy bliskim prezenty. Nawet niewielki drobiazg od Mikołaja sprawia ogromną radość odbarowanym.
Podsumowanie
Święta Bożego Narodzenia związane są z całym szeregiem różnego typu symboli i zwyczajów, wśród najpopularniejszych wymienić możemy takie, jak ubieranie choinki, wypatrywanie pierwszej gwiazdki na niebie, czytanie fragmentu Ewangelii, przygotowywanie 12 potraw, dzielenie się z bliskimi opłatkiem czy jedno dodatkowe nakrycie. Warto pielęgnować tradycje i przekazywać je młodszym pokoleniom.