Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści
🔥Gorąca oferta! 10% zniżki🔥 Ważny do 21.11. Kod HAPPY

Stój Świętego Mikołaja - Jak wygląda? Ciekawostki

05.08.2015

Stój Świętego Mikołaja - Jak wygląda? Ciekawostki

Każdego roku, w okolicy Świąt Bożego Narodzenia, na głównych ulicach miast, a także w witrynach sklepów, możemy oglądać wizerunki Świętego Mikołaja. Widzimy sympatycznego dziadka ubranego w kostium w kolorze czerwonym, wykończony białym futerkiem. Mikołaj na głowie ma czerwoną czapkę z białym pomponem. I chociaż wspomniany wizerunek Świętego Mikołaja jest nam doskonale znany, to w praktyce wyłącznie nieliczni zastanawiają się nad pochodzeniem wspomnianego stroju. Skąd w takim razie pomysł na właśnie takie odzienie? Poznaj ciekawostki dotyczące tradycyjnego stroju Świętego Mikołaja.

Opis stroju Św. Mikołaja

Kostium Mikołaja - ciekawostki

1. Kurtka i spodnie - kostium Mikołaja

Główne elementy stroju Mikołaja to czerwone spodnie i kurtka w tym samym kolorze. Aby Mikołaj nie zmarzł w grudniową noc, materiał, w którego został wykonany strój, jest nie tylko miły w dotyku, ale przede wszystkim ciepły. Dodatkowo, oba elementy stroju obszyte są białym futrem. Ważny dodatek stroju stanowi solidny, czarny pasek ze złotą sprzączką.

Kolorystyka stroju Świętego Mikołaja

Skąd wziął się pomysł na wspomnianą kolorystykę? Otóż biel oraz czerwień to kolory odwołujące się bezpośrednio do barwy szat, jakie nosił prawdziwy św. Mikołaj, a więc biskup z Miry, starożytnego miasta wschodniej Licji.

Zgodnie z wizerunkiem Świętego, przedstawianym przez większość ikon oraz obrazów, prawdziwy Mikołaj nosił na co dzień białą albę, czyli szatę liturgiczną, na którą nakładał humerał w tym samym kolorze, będący podłużną chustą okrywającą szyję oraz ramiona. Całość stroju wieńczył natomiast czerwony ornat, stuła o podobnej barwie i barwiony na złoto sznur, pełniący rolę paska. Jak łatwo się domyślić, wspomniana kolorystyka wywarła znaczący wpływ na strój znanego nam obecnie Świętego Mikołaja. Z czasem oczywiście wspomniane elementy ewoluowały, by ostatecznie ich miejsce zajęła właśnie kurtka oraz spodnie.

2. Peleryna Mikołaja

Aby wyglądać elegancko, Mikołaja zakłada także długą, czerwoną pelerynę. Peleryna zapinana jest na szyi, często wykończona jest białym futerkiem.

3. Czapka - ważny element stroju Mikołaja

Czerwona czapka obszyta białym futerkiem, którą wieńczy duży, biały pompon to jeden z charakterystycznych elementów stroju Świętego Mikołaja. Czerwone czapki z białym pomponem często noszą także elfy, pomocnicy Mikołaja - a nawet renifery.

Po co Mikołajowi czapka?

Po co Mikołajowi czapka? Jedną z najbardziej oczywistych odpowiedzi jest po prostu ochrona przed mrozem, o jaki przecież nietrudno zimą. Czy aby na pewno? Otóż nie do końca. W praktyce bowiem, wspomniany już św. Mikołaj z Miry, nosił tradycyjne okrycie głowy zarezerwowane dla biskupa, a więc mitrę, określaną również mianem infułą.

Obecna czapka stanowi więc bezpośrednie nawiązanie do mitry, która również charakteryzuje się trójkątnym kształtem, zaś z jej tylnego płatu zwisają dwie, stosunkowo długie wstęgi. Oczywiście mitra św. Mikołaja utrzymana była – podobnie zresztą, jak reszta szat liturgicznych noszonych przez Świętego – w kolorystyce biało-czerwonej.

czapka Św. Mikołaja

4. Worek pełen prezentów

Prawdziwy Święty Mikołaj oczywiście musi mieć worek z prezentami. Worek najczęściej ma kolor czerwony i jest dość dużych rozmiarów - inaczej nie pomieściłby prezentów dla wszystkich grzecznych dzieci.

Zaprzęg reniferów ciągnących sanie z prezentami

Święty rozwozi prezenty w latającym wozie, który ciągnie zaprzęg ośmiu zaczarowanych reniferów. Bez pomocy elfów i reniferów Mikołaj mógłby nie zdążyć z prezentem do każdego dziecka.

worek z prezentami

5. Pas i buty

Święty Mikołaj ma naprawdę dużo pracy, w związku z tym, wygodne, wykonane z wytrzymałego materiału i oczywiście ciepłe buty, są niezbędne. Buty sięgają za kostkę, często mają ozdobną, złotą klamrę. Strój Mikołaja to również szeroki, najczęściej czarny, przepasujący biodra pas.

Pas i buty świętego mikołaja

6. Włosy, broda i wąsy

Chyba nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie Świętego Mikołaja bez długiej, siwej brody oraz wąsów. A jakie włosy ma Mikołaj? Trudno dokładnie określić, ponieważ zazwyczaj ma założoną czerwoną czapkę z białym pomponem, ale najprawdopodobniej są lekko kręcone o średniej długości.

Włosa i broda mikołaja

7. Rękawiczki i okulary

Strój świętego Mikołaja ma wiele elementów. To nie tylko kubrak, czapka, wygodne buty, ale też wiele dodatków. Kompletny zestaw to także rękawice i okulary. Okulary zapewniają Mikołajowi dobrą widoczność podczas świątecznej podróży po całym świecie, rękawice chronią dłonie przed mrozem.

Podsumowanie stroju św. Mikołaja

Podsumowując, jak dokładnie wygląda kompletny strój Świętego Mikołaja? Podstawowe elementy garderoby to oczywiście czerwona kurtka z białym obszyciem, która przepasana jest czarnym pasem oraz ciepłe spodnie w tym samym kolorze. Strój Świętego to również wygodne buty i czapka z białym pomponem. Uwagę przykuwają też długa siwa broda i wąsy. Ważne są także akcesoria, Mikołaj musi mieć również worek z prezentami oraz ciepłe rękawiczki.

Strój Świętego Mikołaja a strój Gwiazdora

W niektórych częściach Polski prezentów nie roznosi Mikołaj, a na przykład Gwiazdor.

Czym różnią się stroje Mikołaja i Gwiazdora?  Już wyjaśniamy! Przede wszystkim, Mikołaj ubrany jest na czerwono ‒ jego znakiem rozpoznawczym są czerwone spodnie i kurtka. Gwiazdor natomiast ma na sobie wywrócony na lewą stronę kożuch. To nie koniec różnic! Mikołaj w pasie przepasany jest grubym, skórzanym paskiem i praktycznie zawsze na głowie ma czerwoną czapkę z białym, puszystym pomponem. Gwiazdor przepasany jest sznurkiem, a na głowie ma czapkę futrzaną.

Profesjonalny strój Mikołaja

Wielu dorosłych, by sprawić dzieciom radość, w święta przebiera się za Mikołaja. Dostępność kostiumów jest więc spora. Znajdziemy zestawy w różnych rozmiarach, często też dostępny jest rozmiar uniwersalny. Zakupić możemy kompletne kostiumy, zestawy z peruką, zawierające wszelkiego typu dodatki. Strój zawiera najważniejsze elementy, takie jak kubrak, peleryna, broda. Nie możemy pominąć też worka na prezenty. Efekt końcowy przebrania robi doskonałe wrażenie.

Oprócz stroju warto także zamówić list od Świętego Mikołaja. W korespondencji Święty może na przykład zapowiedzieć swoją świąteczną wizytę, pochwalić pociechę, za to, że była grzeczna w tym roku, zapytać o samopoczucie.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
🔥Gorąca oferta! 10% zniżki🔥
Oferta ważna do 21.11
Wklej kod w koszyku aby dodać zniżkę