Córka Świętego Mikołaja - czy istnieje?
28.02.2022
Święty Mikołaj dla wielu osób jest postacią fikcyjną, która kojarzy się przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia lub Mikołajkami, obchodzonymi 6. grudnia. Praktycznie każdy uśmiecha się na myśl o sympatycznym staruszku w czerwonym kombinezonie, o długiej, białej brodzie. Nie da się ukryć, że dzieci cenią tę postać przede wszystkim za to, że przynosi im piękne prezenty. Co ciekawe, niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Święty Mikołaj naprawdę istniał na przełomie III i IV wieku, nazywano go Mikołajem z Miry lub Bari. Jak wyglądało życie Mikołaja? Czy miał on córkę? Zachęcamy do lektury.
Życie Świętego Mikołaja
Żyjący na przełomie wieków biskup Mikołaj z Miry niewiele miał wspólnego z odzianym w czerwony strój staruszkiem z pokaźną brodą, który rozdaje dzieciom z całego świata prezenty. Mimo wszystko postać ta stanowiła inspirację do stworzenia wizerunku obecnego Świętego, dlaczego?
Święty Mikołaj z Miry miał dokonywać cudów. Był znany z tego, że pomagał wielu osobom w potrzebie. Obecnie Mikołajki nieprzypadkowo odbywają się właśnie 6. grudnia, ponieważ jest to dzień śmierci biskupa z Miry, który zmarł najprawdopodobniej mniej więcej w okolicach połowy IV wieku n.e. w wieku prawie 70 lat. Mikołaj jest świętym katolickim i prawosławnym.
Czy Święty Mikołaj miał córkę?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy Święty Mikołaj miał córkę? Otóż nie ma niestety dostępnych informacji na ten temat, ani potwierdzonych źródeł, natomiast bardzo popularna jest legenda o Mikołaju i trzech córkach. O co chodzi w tej historii?
Bogaty, jednak chciwy sąsiad Mikołaja z Miry był osobą zadufaną w sobie i odnoszącą się ze wzgardą wobec religijności Mikołaja. Niestety, Bóg ukarał go za to utratą bogactwa i popadł on w skrajne ubóstwo. Przez to, że stał się osobą biedną, został nawet zmuszony do sprzedaży do domu publicznego swoich trzech córek, ponieważ nikt nie chciał poślubić kobiet, ze względu na brak posagu. Biskup Mikołaj z Miry postanowił jednak pomóc sąsiadowi. Pod osłoną nocy wrzucał przez okno sąsiada sakwy z pieniędzmi, które mógł on następnie oddać jako posag za swoje córki. W momencie, kiedy chciwy sąsiad zorientował się, że Mikołaj stoi za tą z tajemniczą pomocą, zawstydzony swoją postawą, postanowił się nawrócić i żyć pobożnie, zgodnie z przykazaniami.
Pomoc w potrzebie
Mikołaj był uważany za świętego, który zawsze bezinteresownie pomaga każdemu w potrzebie. W ikonografii często przedstawiany jest jako starszy mężczyzna z brodą, w jednej ręce trzyma księgę, a drugą wykonuje gest błogosławieństwa.
Pierwowzorem obecnego, znanego wszystkim Świętego Mikołaja był biskup Mikołaj z Miry, który zmarł 6. grudnia w okolicach połowy IV wieku n.e. Obecnie jest to dzień, w którym obchodzimy Mikołajki. W historii życia biskupa nie znajdziemy informacji, dotyczących tego, czy miał on córkę, natomiast przeczytamy o tym, że był osobą pobożną, a także chętnie niosącą pomoc potrzebującym. Według legendy pomógł on, między innymi chciwemu sąsiadowi odzyskać posag dla jego trzech córek.