Przejdź do treści

Renifery Świętego Mikołaja - Czy znasz je wszystkie?

30.11.2022

9 niesamowitych reniferów Świętego Mikołaja - zaprzęg Świętego Mikołaja

Renifery to dalecy krewni jeleni żyjących na obszarach arktycznych i subarktycznych, takich jak Laponia. Tak, tak, właśnie tam, gdzie mieszka Święty Mikołaj. Zapiski o reniferach można znaleźć w literaturze nordyckiej. Źródła datowane na wiele stuleci wstecz!  Tak starych, że nikt nie wiedział, że można napisać list do Świętego Mikołaja.

Jak każdy wie, renifery tworzą zaprzęg świętego Mikołaja - dzielnie ciągną sanie z mniejszymi i większymi prezentami dla wszystkich grzecznych dzieci.

Renifery Świętego Mikołaja

Kolęda autorstwa Klemensa C. Moore'a z 1823 roku zatytułowana „Wizyta u Świętego Mikołaja”, była pierwszym dziełem, w którym sportretowano postać Świętego Mikołaja jako brodatego mężczyznę siedzącego na saniach pełnych prezentów. Dzieci, które napisały do niego list (dokładnie taki, jaki i Ty możesz wysłać już dziś :-)), prosiły go o prezenty. Sanie były ciągnięte przez osiem reniferów.

W opowiadaniach Roberta L. Maya z 1939 roku dodano jednego renifera więcej. To właśnie tam po raz pierwszy zostały wymienione imiona tych zwierząt. Dodanym reniferem okazał się być Rudolf, najbardziej rozpoznawany renifer Mikołaja.

9 reniferów Mikołaja

Czy wiesz, jak nazywają się wszystkie renifery? My wiemy!

Do zaprzęgu, który ciągnie sanie świętego Mikołaja należy aż 9 reniferów. Renifery potrafią latać i każdemu przynoszą wielką radość, w końcu pomagają Mikołajowi dostarczać bożonarodzeniowe prezenty.

Do zaprzęgu świętego Mikołaja należą:

Kometek - zostawia po sobie piękną, jasnoniebieską smugę światła, zupełnie jak spadająca kometa.

Fircyk - ma charakterystyczne zęby przypominające zęby bobra; najodważniejszy renifer Mikołaja.

Tancerz - renifer baletnica, nosi różowe baleriny na kopytkach.

Złośnik i Błyskawiczny - dwa pierwsze renifery Mikołaja.

Pyszałek - bardzo nieśmiały renifer.

Profesorek - śpiewający renifer, który zawsze nuci coś pod nosem.

Amorek - gdziekolwiek się pojawi przynosi miłość i dobro, tak jak Kupidyn.

Rudolf - nieobecny w oryginalnej historii; ma duży, czerwony nos który rozświetla drogę.

wygląd reniferów

Wygląd reniferów

To właśnie dzięki reniferom Święty Mikołaj wszędzie dociera na czas, a na twarzach najmłodszych i nieco starszych pojawia się uśmiech. A czy wiecie, jak wyglądają wymienione zwierzaki? Z pewnością nieraz widzieliście je w bajkach!

Renifery są dość drobne, jednak większe od jeleni, mają zgrabne noski, a ich oczy pełne są blasku, samce reniferów mają okazałe poroża. Renifery przemieszczają się stadnie, kolor ich oczu zmienia się w zależności od natężenia światła - źrenice mogą być złote lub niebieskie. Co ciekawe, niektóre renifery naprawdę mają czerwone nosy - tak, jak Rudolf.

Skąd się wziął Rudolf, czerwononosy renifer?

Najpopularniejszym z reniferów, które znajdują się w saneczkowym zaprzęgu Świętego Mikołaja, jest Rudolf. To on najczęściej pojawia się na świątecznych dekoracjach, w radiu lecą świąteczne piosenki, w których także nie brakuje wzmianki o Rudolfie. To właśnie Rudolf sprawia, że każdy czuje zapach świąt.

Co warto wiedzieć na temat wymienionego renifera? Rudolfa stworzył copywriter Robert E May w 1939 roku. Robert E May napisał dla sieci sklepów Montgomery Ward opowieść, której głównym bohaterem był właśnie Rudolf. Opowieść została wydana w formie książeczki i zyskała ogromną popularność.

Historia Rudolfa

Rudolf to syn Profesorka, który także należy do zaprzęgu Świętego Mikołaja. Początkowo Rudolf był samotnikiem i obiektem żartów. Pozostałe renifery śmiały się z czerwonego, świecącego nosa Rudolfa. Pewnego razu wszystko się zmieniło. Noc była mroźna, a mgła tak gęsta, że sam Mikołaj chciał zrezygnować z corocznej podróży. Właśnie wtedy Rudolf stanął na czele w saneczkowym zaprzęgu św. Mikołaja. Nos Rudolfa oświetlał drogę, dzięki czemu prezenty zostały dostarczone na czas. Od tego czasu Rudolf stoi na czele zaprzęgu Świętego Mikołaja. Spełnią się dzięki niemu świąteczne życzenia maluchów.

Renifery Mikołaja - podsumowanie 

Jak już wspominaliśmy powyżej, zaprzęg Świętego Mikołaja to 9 reniferów. To właśnie dzięki nim Mikołaj dociera na czas do dzieci na całym świecie. Jeśli nie możesz wybrać się osobiście na biegun północny, aby je poznać, zobacz koniecznie nasze wideo i poznaj renifera Rudolfa! Na pewno się polubicie. Obejrzyj personalizowane wideo ze Świętym Mikołajem i reniferem Rudolfem, aby poznać ich świąteczne przygody.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość