Święta Bożego Narodzenia w Niemczech
08.03.2022
Święta Bożego Narodzenia to cudowny czas. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od konkretnego kraju tradycje świątecznie różnią się od siebie.
Jakie są najpopularniejsze, niemieckie zwyczaje i dania świąteczne? Poniżej garść informacji na ten temat. Zachęcamy do lektury!
Weihnachtsmarkt, czyli jarmark bożonarodzeniowy
W Niemczech organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe ‒ cieszą się one ogromnym powodzenia zarówno wśród rodowitych Niemców, jak i wśród turystów. Jarmarki znajdziemy wielu miejscowościach na terenie Niemiec, w niektórych miastach natkniemy się nawet na kilka grup stoisk.
Na straganach nie brakuje różnego typu ozdób świątecznych i kolorowych światełek, skosztować można tradycyjnych potraw, napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi i pomarańczami. Na wielu stoiskach dostępne są także artykuły, które doskonale sprawdzą się w roli prezentu dla bliskich osób.
Najstarszym i najsłynniejszym kiermaszem jest Christkindlesmarkt w Norymberdze.
Wigilia w Niemczech
Jak wygląda wigilia w Niemczech? We wspomnianym państwie wigilijna wieczerza przebiega inaczej niż w Polsce. Przede wszystkim na terenie Niemiec nie ma tradycji poszczenia 24 grudnia, a na wigilijnym stole znajdziemy nie 12, ale 9 dań, a nawet mniej niż 9 dań. Na stołach znajdują się między innymi pieczone kiełbaski, sałatki ziemniaczane, dania z kiszonej kapusty, dania rybne. Nie brakuje też słodkości, orzechów, owoców i innych smakołyków. Wieczerza jest o nieco skromniejsza niż w Polsce.
Domownicy składają sobie życzenia, ale nie łamią się opłatkiem. Nie ma też tradycji zostawiania dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa, nie znajdziemy również sianka pod obrusem. W Niemczech pod talerzami umieszczane są monety, które zgodnie z tradycją mają zapewnić dobrobyt. W wielu niemieckich domach pod choinką umieszczane są szopki bożonarodzeniowe, domownicy śpiewają też kolędy.
W niemieckich domach prezenty nie są chowane pod choinką, ale ustawiane na stole. Tak samo, jak w Polsce, wigilia nie jest dniem wolnym od pracy.
Boże Narodzenia w Niemczech
W jaki sposób przebiega Boże Narodzenie? Wśród serwowanych dań znajdziemy między innymi gęś z pyzami i czerwoną kapustą, indyka, pieczone kiełbasy, dziczyznę, dania na bazie kiszonej i świeżej kapusty
Wśród najpopularniejszych deserów znajdują się natomiast strucle z rodzynkami oraz pierniczki.
Podsumowanie
Święta Bożego narodzenia przebiegają w Niemczech nieco inaczej niż w Polsce. W niemieckich domach nie ma tradycji łamania się opłatkiem czy zostawiania pustego nakrycia. Sama wigilia jest dość skromna. W pierwszy dzień świąt w niemieckich domach organizowany jest uroczysty obiad - bardzo często na stołach pojawia się pieczona gęś.