Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści
🔥Gorąca oferta! 10% zniżki🔥 Ważny do 21.11. Kod HAPPY

Jak samodzielnie wykonać skandynawskiego skrzata?

02.03.2022

skandynawski skrzat

Urocze skrzaty skandynawskie z charakterystycznym, pękatym brzuchem i dużym nosem stały się jedną z najpopularniejszych dekoracji w naszych domach. Największy wybór tych postaci znajdziemy w sklepach, oczywiście przed świętami Bożego Narodzenia, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykonać samodzielnie takiego skrzata, który zostanie z nami na dłużej. Poniżej podpowiadamy, jak wykonać go krok po kroku.

Jakich materiałów potrzeba do wykonania skandynawskiego skrzata

Wykonanie skandynawskiego skrzata nie wymaga specjalnych umiejętności, z tym zadaniem spokojnie poradzą sobie nawet dzieci, przy drobnej pomocy rodziców. Nasz poradnik przedstawia wskazówki, jak stworzyć najprostszą, standardową wersję takiego krasnala. Do jego wykonania nie potrzeba także zbyt wielu materiałów, większość z nich z pewnością znajdziemy w każdym domu. Co zatem należy przygotować?

  • Wełnianą, bądź bawełnianą skarpetę – w przypadku skarpety z wełny, wybierajmy tylko takie o gęstym splocie. Tym samym unikniemy wydobywania się na zewnątrz ziarenek ryżu.
  • Kawałek elastycznej tkaniny w cielistym kolorze — świetnie sprawdzi się tutaj kawałek rajstop bądź elastyczna pończocha. Aby materiał nie prześwitywał, złóżmy go na pół.
  • Sznurek, bądź grubszą nić – niezbędny do mocowania poszczególnych elementów.
  • Klej do klejenia na gorąco — nie jest jednak niezbędny, z powodzeniem zastąpimy go igłą z nitką.
  • Igłę z nitką – potrzebną do wykonania czapki ze skarpety.
  • Watę, sylikonową kulkę, bądź wypełnienie ze starej poduszki - potrzebne do wypełnienia czapki oraz nosa krasnala.
  • Białe, bądź szare futerko
  • Ryż
  • Woreczek plastikowy
  • Nożyczki

Jak samodzielnie wykonać skandynawskiego skrzata

1. Skarpetę rozcinamy na pół nieco powyżej pięty. Do dolnej części wkładamy nasze wypełnienie. Jeśli używamy ryżu, pamiętajmy, by uprzednio umieścić go w szczelnie zamkniętym, plastikowym woreczku. Następnie całość obwiązujemy ciasno sznurkiem, formując brzuch naszego skrzata.

2. Charakterystyczny, pękaty nos otrzymamy, wykorzystując część rajstop. Na środku tkaniny wykładamy kulkę waty. Obwiązując całość sznurkiem, należy uformować pożądanych rozmiarów nos, zostawiając zapas sznurka, który przyda się do przymocowania go do tułowia krasnala.

3. Po wykonaniu powyższych czynności przychodzi czas na brodę. Z białego futerka wycinamy trójkąt. Układając go wierzchołkiem do domu, do górnej części mocujemy dwa sznureczki, którymi gotową brodę zawiązujmy z tyłu postaci.

4. Na koniec pozostaje wykonanie czapki, którą w bardzo prosty sposób stworzymy z drugiej części skarpety. Jako że z górnej części skarpety uzyskaliśmy tubę, aby włożyć do niej wypełnienie, musimy najpierw zaszyć ją z jednej strony. Wypełnioną czapkę naciągamy na krasnala, tak, by częściowo zachodziła ona na nos. Do przymocowania czapki przyda się klej bądź igła z nitką.

skrzat

Inne przydatne wskazówki

1. Skarpetę zastąpić możemy swetrem, szalikiem lub inną częścią garderoby. Im bardziej kolorowe skrawki tkaninywynieżemy, tym ciekawszy będzie nasz skrzat. Do przygotowania brzucha oraz czapki, warto użyć tkaniny w różnych kolorach.

2. Nos skandynawskiego skrzata zazwyczaj wykonuje się z cielistej, beżowej tkaniny, dlatego najlepiej sprawdzają się tutaj rajstopy. Równie często jednak spotkać można się z krasnalami z różowymi nosami, jeśli jesteśmy mamy tkaninę w tym kolorze, nie bójmy się jej użyć.

3. Czapkę krasnala można upiększyć na różne sposoby. Można doczepić do niej gotowy pompon pochodzący z innej czapki bądź wykonać go samodzielnie z włóczki. Innym ciekawym pomysłem jest doszycie do czapki kolorowych guzików.

4. Jeśli nie mamy w tym momencie futerka, brodę krasnala z powodzeniem wykonamy z białej bądź szarej włóczki. 

W sieci istnieje wiele poradników pokazujących jak stworzyć te urocze skrzaty. Powyższe wskazówki przydadzą się wszystkim chętnym chcącym samodzielnie przygotować, najprostszą, a zarazem najbardziej popularną wersję skandynawskiego skrzata z bujną brodą, wielkim brzuchem oraz okrągłym, pękatym nosem. 

Powodzenia! 

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
🔥Gorąca oferta! 10% zniżki🔥
Oferta ważna do 21.11
Wklej kod w koszyku aby dodać zniżkę