Mikołajki w Polsce - historia i tradycje
25.09.2024
W Polsce Mikołajki obchodzone są 6 grudnia. Jest to czas, kiedy dzieci z niecierpliwością oczekują na upominki od Świętego Mikołaja. Współcześnie, dzień ten kojarzy się głównie z miłym gestem wręczania drobnych prezentów lub słodyczy, jednakże ma bogatą historię, sięgającą setek lat wstecz. Co warto wiedzieć o historii i tradycji Mikołajek w Polsce? Zachęcamy do lektury!
Historia Mikołajek
Tradycja obchodzenia Mikołajek nawiązuje do postaci św. Mikołaja z Miry. Był on biskupem żyjącym w IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Biskup Mikołaj znany był ze swojej szczodrości wobec potrzebujących, zwłaszcza dzieci i ubogich. Zasłynął m.in. ze wspomożenia trzech sióstr, którym podrzucił przez okno woreczki złota. Było ono posagiem dla panien, dzięki któremu mogły wyjść za mąż. Wydarzenie to stało się inspiracją dla obdarowywania bliskich prezentami w Mikołajki.
Historia Mikołajek w Polsce
Obecnie, Mikołajki są zeświecczonym dniem Świętego Mikołaja, który obchodzono dnia 6 grudnia na cześć biskupa z Miry. W 1969 roku zniesiono w Polsce to święto i 6 grudnia stał się dniem dowolnym. Tradycja obdarowywania drobnymi upominkami, głównie najmłodszych, jednak pozostała. Mikołaj przynosi im zazwyczaj zabawki oraz słodycze.
Tradycje Mikołajkowe w Polsce
Tradycje Mikołajkowe w Polsce różnią się nieco od siebie, w zależności od regionu, ale istnieje kilka wspólnych elementów, które pojawiają się w całym kraju. Wszystkie dzieci oczekują słodkich upominków w poranek 6 grudnia, chociaż na Śląsku oraz Kaszubach prezenty rozdawane są dzień wcześniej wieczorem i ukrywane pod poduszką. Święty Mikołaj odwiedza również szkoły, przedszkola czy inne miejsca, gdzie organizowane są spotkania z dziećmi. Odziany w tradycyjny strój biskupa, wysłuchuje życzeń najmłodszych. Zdarza się, że Mikołajowi towarzyszą inne postaci, takie jak elfy, śnieżynki czy diabełki.
Mikołajki a Boże Narodzenie
W większości polskich domów Mikołajki traktowane jako okres rozpoczynający przygotowania do Bożego Narodzenia. Około 6 grudnia dorośli rozpoczynają świąteczne porządki, najmłodsi robią listę prezentów, a w domach panuje świąteczna atmosfera. Wszyscy oczekują wyjątkowych dni.
Prezenty na Mikołajki
Prezenty rozdawane z okazji Mikołajek to zazwyczaj drobne upominki. Obecnie nie tylko dzieci obdarowują się podarunkami w szkole, ale również dorośli przygotowują drobne paczuszki dla bliskich czy kolegów i koleżanek z pracy. Do popularnych prezentów można na pewno zaliczyć paczki ze słodyczami, książki, kubki, zestawy kaw i herbat, zabawki czy gry komputerowe. Mikołajkowy prezent to bardzo miły gest.
Mikołajki – kiedy i dlaczego świętujemy?
Mikołajki obchodzone dawniej jako święto religijne, dziś mają charakter świecki. Ich przesłanie pozostaje jednak niezmienne. Jest to czas obdarowywania, radości i wzajemnej życzliwości. Tradycja ta jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze. Co roku dzień ten wywołuje uśmiechy na twarzach zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Podsumowanie
Mikołajki są istotnym świętem w Polsce, podczas którego rozdaje się drobne upominki bliskim oraz przyjaciołom. Celebrowane są nie tylko w domach, ale też w szkołach i miejscach pracy, stając się symbolem przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia i czasem przedświątecznej radości.