Przejdź do treści

Postać Świętego Mikołaja na świecie - różnice w nazewnictwie i wyglądzie

23.05.2018

Postać Świętego Mikołaja na świecie - różnice w nazewnictwie i wyglądzie

Postać Świętego Mikołaja na świecie - różnice w nazewnictwie i wyglądzie Dobroczynny, szczodry, hojny, pełen wrażliwości wobec innych – tak ugruntował się wizerunek Świętego Mikołaja, który co rok przynosi prezenty.

Upominki, na przestrzeni lat i kolejnych rodzących się anegdot o wielkodusznym Brodaczu, trafiały do butów, pończoch, skarpet, pod poduszkę czy bożonarodzeniowe drzewko. Niemniej jednak w każdym kraju postać przesympatycznego Starca prezentuje się na swój sposób. Podobnie nietożsame są także imiona przypisywane Mikołajowi.

Polska

W naszym kraju najbardziej utrwalona na kartach historii została opowiastka o biskupie z Miry, który robił dobre uczynki, wędrując po całym świecie i rozdając swój majątek. Święty Mikołaj odwiedza Polaków regularnie co rok w nocy z 5 na 6 grudnia. Przywdziewa czerwony kubrak oraz zjawia się z aniołem i diabłem – pierwszy rozdaje miłe podarki grzecznym maluchom, drugi wręcza rózgi nieposłusznym. Z czasem Mikołaj w polskiej kulturze zaczął zostawiać prezenty pod choinką. Nowa tradycja wynikała z coraz większego wpływu Zachodu, gdzie takie właśnie zwyczaje panowały.

Zanim to jednak nastąpiło, w miejsce Świętego pod drzewkami podarki zostawiali Gwiazdka bądź Dzieciątko. W polskiej historii utrwalił się także wizerunek Gwiazdora, który zawsze zjawiał się w Wigilię przyodziany w baranicę i wielką czapę z futrem. Na twarzy pobrudzony był sadzą lub skrywała go maska. Takie przedstawienie Mikołaja było klasyczne dla rejonów Kaszub oraz Wielkopolski.

Dzieci przed otrzymaniem swojego wymarzonego upominku musiały zostać odpytane z pacierza.

świety mikołaj

Holandia

Podczas gdy u nas Mikołaj zstępuje z niebios 6 grudnia, ewentualnie na Wigilię, w kraju Tulipanów prezenty grzecznym dzieciakom wręczane są równo w połowie listopada. Według tamtejszych opowiastek, Święty przypływa na statku do stolicy Holandii a następnie jedzie na siwym koniu, zatrzymując się przy poszczególnych domostwach i rozdaje w nich upominki. Towarzyszą mu przy tym paziowie czyli Czarni Piotrusie, jacy rozrzucają cukierki oraz pierniki. Wedle legendy, Mikołaj przekazuje podarki do 5 grudnia.

Szwecja

Tu postać Mikołaja istnieje od XVI wieku. Gwiazdkowe upominki przekazuje Jul Tomte – karłowaty skrzat, który nie grzeszył urodą, będąc typowym trollem zamieszkującym wraz z elfami i gnomami. Po paru stuleciach z dość brzydkiej postaci niezgrabnego krasnala zmieniono jego wizerunek. Jul Tomte okazał się synonimem dobroduszności i godnym zastępcą Mikołaja. W święta wręcza podarki a wraz z nimi niekiedy i karteczki z wierszykami.

Włochy

Zanim pojawił się symbol Brodacza, w słonecznej Italii królowała jako wręczająca prezenty Befana – wredna, stara i brzydka wiedźma grasująca po miasta w Trzech Króli. Prezenty pozostawia w skarpecie i odlatuje na swojej miotle. By zaskarbić sobie jej przychylność, dzieci zostawiają w noc rozdawania upominków pomarańczę lub mandarynkę. Nieposłusznym maluchom Befana wkłada do skarpet cebulę, czosnek, popiół oraz węgiel.

świety mikołaj

Francja

Francuski Mikołaj to Pere Noel – brodaty dziaduszek, którego imię dosłownie oznacza „bożonarodzeniowy ojciec”. Upominki chował do wypielęgnowanych butów. Później zrodził się natomiast kult św. Marcina, który wręczał prezenty w swoim dniu i tak rozpoczynał sezon świąteczny.

Niemcy

Na 6 grudnia maluchy wierzące w Mikołaja ustawiają przy drzwiach lub łóżku but. Przybywający do nich obdarowujący to Weihnachtsmann. Przekazuje on upominki 6 grudnia oraz w Heilige Nicolaus czyli w Wigilię.

Hiszpania

W tym państwie dzieci nie otrzymują prezentów 6 grudnia, ale Babbo Natale zostawia im je pod drzewkiem świątecznym w Trzech Króli. By otrzymać upominek, grzeczne dzieciaki w ogrodzie, na tarasie lub na balkonie stawiają miseczki z wodą, którą mają się napoić mikołajowe wielbłądy.

Belgia

W Belgii dominują dwie postaci- Sinterklass oraz Saint Nicholas. Różne tradycje wiążą się z różnymi regionami. Święci przybywają z worem prezentów 6 grudnia.

swiety mikolaj

Czechy i Słowacja

W tych krajach słowiańskich zjawia się Svaty Miklas. Zgodnie z legendą, Święty zsuwa się po złotej nitce z nieba. Towarzyszą mu czart i anioły. Ma ze sobą księgę z życzeniami i marzeniami dzieci. Upominki trafiają do butów.

Rosja

Niezmiennie od lat rosyjskim Mikołajem jest Died Moroz czyli kultowy Dziadek Mróz zjawiający się z torbą wypchaną prezentami w noworoczną noc. Wraz z nim przybywa Śnieżynka – jego wnuczka Snieguroczka oraz żona- Starucha Zima. W odróżnieniu od klasycznego Mikołaja ma gruby kożuch w kolorach nie tylko czerwonym, ale też srebrnym i błękitnym. Nie ma charakterystycznego pasa na swoim świątecznym kubraku a sznur. Na jego nogach widnieją natomiast walonki.

Stany Zjednoczone

W Ameryce zjawia się oczywiście słynny Santa Claus z zapuszczoną długą, siwą brodą, ubrany na czerwono. Przybywa nie 6 grudnia a w Wigilię. Wchodzi tradycyjnie, czyli przez komin a upominki rozrzuca po skarpetach.  

Stwórz wiadomość
Podaruj radość