Używasz przestarzałej przeglądarki internetowej. Proszę zaktualizuj swoją przeglądarkę dla zapewnienia poprawnego wyświetlania strony.

Przejdź do treści
🔥Gorąca oferta! 10% zniżki🔥 Ważny do 21.11. Kod HAPPY

Przysłowia na grudzień – jakie wyróżniamy?

07.03.2022

przyslowia na grudzien

Grudzień jest wyjątkową porą roku, na którą czeka nie tylko grono dzieci, ale także wielu dorosłych. To wtedy najczęściej świętuje się Mikołajki, a także Boże Narodzenie. Miesiąc ten wprowadza w życie wielu rodzin podniosłą atmosferę w domu, trwają intensywne przygotowania do świąt bożonarodzeniowych, wszyscy wokół siebie są życzliwi, składają sobie życzenia oraz szukają odpowiednich prezentów dla bliskich.

Co ciekawe, jest to także miesiąc, który był inspiracją dla wielu poetów, językoznawców, osób zajmujących się słowem. To właśnie o tym miesiącu powstało bardzo wiele przysłów. Chcesz wiedzieć jakich? Sprawdź koniecznie nasz artykuł.

Aforyzmy grudniowe

Wiele z tych przysłów dotyczy oczywiście samych świąt bożonarodzeniowych, nie brakuje jednak związków frazeologicznych, aforyzmów związanych z typową, grudniową pogodą, czy nawet z konkretnymi dniami w kalendarzu. Można wyróżnić, na przykład przysłowia stworzone z myślą o Świętym Szczepanie czy Świętym Tomaszu. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych grudniowych przysłów.przyslowia na grudzien

Przysłowia o grudniu:

  • Grudzień zimny śniegiem pokryty, daje rok w zboże obfity,
  • Suchy grudzień stoi za to, że sucha wiosna i suche lato,
  • Gdy w grudniu śnieg pada, drugi rok taki sam zapowiada,
  • Gdy w adwencie szadź na drzewach się pokazuje, rok urodzajny nam zwiastuje,
  • Gdy w Boże Narodzenie pola są zielone, na Wielkanoc będą śniegiem przyprószone.

Jak można zauważyć, najwięcej przysłów typowo grudniowych, skupia się przede wszystkim na pogodzie, warunkach atmosferycznych, a także na zwiastowaniu wiosny. Przysłowie określa się mianem metaforycznej myśli, a także rady. Oczywiście skupia się ono przede wszystkim na tradycji ludowej. Dzięki powyższym sentencjom bardzo łatwo można wywnioskować, że typowo zimowa pogoda, która pojawia się w grudniu, była przez wielu naszych przodków utożsamiana z niezwykle urodzajnym, kolejnym rokiem. Nie da się tego oczywiście w pełni odnieść do dzisiejszego świata, gdyż obecnie zimy w Polsce bywają raczej cieplejsze. 

Przysłowia grudniowe związane z postaciami Świętych:

  • Jaka pogoda w Szczepana panuje, taka na luty nam się szykuje,
  • Jak przymrozi na Szczepana, będzie wiosna od Damiana,
  • W dzień Świętego Szczepana rzucają owsem w kapłana,
  • Na Adama i Ewy dobre bydło i plewy,
  • W dzień Adama i Ewy, daruj bliźnich gniewy.
  • Jak w wigilię z dachu ciecze, zima długo się powleczenie,
  • Na Tomasza najdłuższa noc nasza,
  • Gdy na Tomasza pogoda, styczeń silne wiatry poda.

Co istotne, w powyższych, grudniowych przysłowiach mowa oczywiście o Wigilii, drugim Dniu Świąt oraz o 21. grudnia, kiedy obchodzone są imieniny Adama, Ewy, Szczepana oraz Tomasza. Tymi ludowymi powiedzeniami można się zainspirować i stworzyć piękne kartki dla najbliższych lub też inspirowany ludowością album, który okaże się świetnym prezentem dla najbliższej osoby. przyslowia na grudzien

Czy grudniowe przysłowia są popularne? To zależy, ponieważ jest ich naprawdę wiele i nie sposób zapamiętać wszystkich. Trzeba jednak stwierdzić, że większość z nich odnosi się zwyczajnie do pogody, zwiastowania wiosny czy urodzajnych plonów. Praktycznie codziennie w grudniu pojawia się w kalendarzu aforyzmów jakieś przysłowie.

Z pewnością tego typu kalendarz jest nie lada gratką dla osób, które interesują się podaniami ludowymi, a także przysłowiami. Niektóre z tych aforyzmów są dosyć powszechne, jak na przykład te dotyczące dnia Świętego Szczepana. Na pewno można dzięki nim poznać naszą, polską kulturę, więc warto czerpać z nich inspirację.

Stwórz wiadomość
Podaruj radość
🔥Gorąca oferta! 10% zniżki🔥
Oferta ważna do 21.11
Wklej kod w koszyku aby dodać zniżkę